ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 13242215
*
nr 1324 2215
GOUACHE
unidentified artist. Dans, no signature, 18x24,
Oidentifierad konstnär. Dans, ej signerad, 18x24 cm
Droit De Suite
Estimate:
500
Sold:
SEK 400
Auction date:
Monday May 4 2020
at 19:18:19
- Bid history
Time
Bidder
Bid
2/5 00:39:03
1
250 kr
4/5 16:46:29
2
350 kr
4/5 19:13:20
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Kunglig Dansk (Royal Copenhagen)
Royal Copenhagen, ursprungligen Den Kongelige Porcelænsfabrik, eller till vardags Kunglig Dansk på svenska, är en av Europas äldsta tillverkare av porslin. Fabriken grundades redan 1775.
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller dans ej signerad gouache täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:49
*
GOUACHE
nr 1324 2215
GOUACHE
unidentified artist. Dans, no signature, 18x24,
Oidentifierad konstnär. Dans, ej signerad, 18x24 cm
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 500 |
Sold: | SEK 400 |
Auction date: |
Monday May 4 2020 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
2/5 00:39:03 | 1 | 250 kr |
4/5 16:46:29 | 2 | 350 kr |
4/5 19:13:20 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Kunglig Dansk (Royal Copenhagen)
Royal Copenhagen, ursprungligen Den Kongelige Porcelænsfabrik, eller till vardags Kunglig Dansk på svenska, är en av Europas äldsta tillverkare av porslin. Fabriken grundades redan 1775.
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Royal Copenhagen, ursprungligen Den Kongelige Porcelænsfabrik, eller till vardags Kunglig Dansk på svenska, är en av Europas äldsta tillverkare av porslin. Fabriken grundades redan 1775.
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller dans ej signerad gouache täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:49